28 دی 1399

متن خطبه مجازی شهرستان چالوس توسط امام جمعه محترم شهرستان چالوس حجت الإسلام سید احمد جباری مورخ : 30 / 8 / 1399

 متن خطبه مجازی شهرستان چالوس

توسط امام جمعه محترم شهرستان چالوس

حجت الإسلام سید احمد جباری

مورخ : 30 / 8 / 1399

 

بسـم الله الرّحمن الرّحیـم

 

 

خطبه اول

 

قال علی علیه السلام

عَجِبْتُ لِمَنْ نَسِیَ اَلْمَوْتَ وَ هُوَ یَرَى اَلْمَوْتَى وَ عَجِبْتُ لِمَنْ أَنْکَرَ اَلنَّشْأَةَ اَلْأُخْرَى وَ هُوَ یَرَى اَلنَّشْأَةَ اَلْأُولَى وَ عَجِبْتُ لِعَامِرٍ دَارَ اَلْفَنَاءِ وَ تَارِکٍ دَارَ اَلْبَقَاء.

 

« أمیرالمؤمنین فرمودند : در شگفتن از کسانی که مرگ را انکار می کنند و فراموش می نمایند ، در حالی که مردگان را می بینند .

تعجب می کنم از کسانی که خانه نابود شدنی دنیا رو آباد می کنند ، اما جایگاه و خانه همیشگی آخرتش را از یاد می برند و خراب می کنند . »

نهج البلاغه / حکمت ۱۲۵

 

اهمیت و ضرورت و نقش موعظه در وجود انسان از مباحث خطبه اول بوده که به ادامه آن می پردازیم .

 

   بیان شد که قرآن کتاب موعظه است و پیامبر مأمور به تبلیغ دین خدا با شیوه موعظه و نصیحت بودند .

   امام جواد علیه السلام در ضرورت و اهمیت پند و اندرز و موعظه برای مؤمنین این روایت ارزشمند را برایمان به ارمغان گذاشته اند که :

المؤمِنُ یَحتاجُ إلی ثلاثَ خِصالٍ :

۱ : تَوفیق مِنَ الله « هدایت و راهنمایی از ناحیه خداوند »

۲ : وَ واعِظٍ مِن نَفسِه « وجدانی بیدار و موعظه گر درونی »

۳ : وَ قَبولٍ مِمَّن یَنصِحُهُ : « پند پذیری از دیگران »

 

   امام جواد علیه السلام : اولین چیزی که به عنوان خصلت مؤمن واقعی بیان می فرماید :

   آن است که همه مؤمنان احتیاج شدید به توفیق و راهنمایی و هدایتی از سوی پروردگار عالم دارند ، خداوند از زمان آدم علیه السلام تا زمان بعثت حضرت خاتم الأنبیاء این هدایتگری را به واسطه نزول قرآن کریم و کتابهای آسمانی و أنبیاء یکی پس از دیگری انجام داده و در این جهت کمترین کمبود و نقصانی ایجاد نکرد تا بشر علیه خدا حجتی داشته باشد ، بلکه حجت الهی همیشه بالغه است .

 

   دومین خصلت و ویژگی که امام جواد علیه السلام بیان فرمودند :

آن است که مؤمن احتیاج مبرم به وجدانی بیدار و روحی ملامت گر و واعظی کمال دهنده از درون دارد .

به قول امروزی ها از درونش صدای موعظه و صدای نصیحت را بشنود .

صاحب صدا را نمی بیند ولی صدا را می شنود که این کار ارواح پاک و بیدار پرهیزگار است .

شخصی به أمیرالمؤمنین عرض کرد ، یا أمیرالمؤمنین مرا موعظه کن .

حضرت فرمودند : هر چه چشمانت می بیند موعظه است .

هر چه چشمانت به آن دوخته می شود ، زنگ بیدار باش است .

 

 

   سومین خصلت را می فرماید : روحیه پذیرش موعظه وعّاظ را داشتن .

یعنی گوش آدم گوش قبول و پذیرش صدای نصیحت و موعظه باشد و به کار ببندد و آن هم از کسانی بشنوند که ذرّه ای به دنبال منافع خود نیستند .

همه وجودشان دلسوزی و سرشار از خیر رسانی است .

 

 

   پیامبر أکرم (ص) در زمینه روحیه موعظه طلبی کاری کردند که مردم چه در مکه و چه در مدینه زن و مردشان ، پیرو جوان آن ها مشتاقانه از پیامبر و اصحاب درخواست موعظه می کردند ، چون به این حقیقت رسیدند که موعظه نیاز زندگی معنوی و باعث حیات روح و قلب آنهاست ، در حالیکه این مردم عصر رسول خدا (ص) همان انسانهای قبل از بعثت بودند که بت را پرستش می کردند ، مال پرست بودند ، خشونت و جنایت و سرقت و غارتگری از اصول اولیه زندگی دوران جاهلی آنها بود ، معلوم می شود پذیرش موعظه در فطرت و وجود هر انسانی هست ، لکن موعظه گر و طبیب حازق و مجرّب و خبیری را می خواهد که علاج درد کند ، البته خداوند این روحیه موعظه پذیری را در درون تک تک انسانها قرار داده .

إنّما أعِظُکُم بِواحِدَةٍ أن تَقوم لله مَثنی و فرادی

و إلّا نمی بایست آن جاهلان و یاغیان عصر أنبیاء خصوصاً مردم زمان پیامبر هدایت شوند و أهل سعادت و رستگاری ، البته ، موعظه از ناحیه چه کسی هم باشد و گوینده چه شخصیتی داشته باشد فرق دارد ، چنانچه الآن جمعی از جوانان یا حتی بزرگسالان را می بینیم گریزان از موعظه هستند ، دو علت دارد ، شاید هم بیشتر .

 

۱ : یا اینکه موعظه درست و صحیح مطرح نمی شود ، نصیحت توأم با محبت نیست .

۲ : یا آنکه موعظه گر خودش عامل به گفته هایش نیست .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

بسـم الله الرّحمن الرّحیـم

 

 

 

خطبه دوم

 

قال علیٌ علیه السلام :

إسمَعوا النَّصیحةَ مِمَّن أهداها إلَیکُم وَ أعقِلوها عَلی أنفُسِکُم

 

أمیر المُؤمنین علیه السلام فرمودند :

نصیحت و پند و موعظه را از کسی که به شما هدیه اش می کند بپذیرید و بشنوید ، و آن را زیور دل و نقش بر دل نمایید و گره اش بزنید .

غرر الحکم / حدیث ۲۴۹۴

 

 

خطیب جمعه شهرستان چالوس حجت الاسلام سید احمد جبّاری در خطبه دوم مجازی خود به سالروز ولادت خجسته ابوالمهدی امام عسکری علیه السلام، هشتم ربیع الثانی پرداختند و بیان داشته اند، امام عسکری با وجود همه فشارها و مراقبت های شدید و بی وقفه حکومت عباسی ، توانستند یکسری فعالیتهای سیاسی و اجتماعی و علمی، تربیتی را هم در جهت حفظ اسلام و مبارزه با افکار ضداسلامی و تربیت نیروهای کیفی مناسب انجام دهند 

 

در خصوص فعالیت های علمی آن حضرت باید اشاره داشته باشم که تلاش علمی امام عسکری به اقتضای شرایط نامساعد و محدودیتهای شدید عباسیان بشکلی شد که ایشان  موفق به گسترش پردامنه علم و دانش نشدند،

 

امّا در عین حال با همه آن خفقان و اختناق، شاگردانِ مخلص و توانمندی را تربیت کردند که هر کدام به سهم خود نقش موثری در نشر و گسترش معارف اسلامی و دفع شبهات داشته اند.

 

مرحوم شیخ طوسی تعداد شاگردان امام را تا ۱۰۰ نفر ذکر میکند، چهره های برجسته ای همچون ابوهاشم داودبن قاسم، ابوعمر ، عثمان بن سعید عَمْری، علی بن جعفر و محمد بن حسن صفّار جزو شاگردان امام بودند.

 

فعالیت دیگر امام عسکری در آن روزگار سیاه ایجاد شبکه ارتباطی قوّی و مستمر میان شیعیان بود، با توجّه به گستردگی و پراکندگی حضور شیعیان در مناطق گوناگون وجود سازمان ارتباطاتی منظم و مطمئن را بمنظور پیوند امت به امام زمانشان لازم می‌دانستند و دست به آن اقدام ارزشمند زدند.

 

 

حجت الاسلام جبّاری امام جمعه شهرستان چالوس در ادامه فرارسیدن هفته مبارک بسیج را گرامی داشتند و ایام را به همه ی مجاهدان، رزمندگان،ایثارگران،

جانبازان و خاندان شهدا و آزادگان تبریک گفتند و بسیج را همزاد با انقلاب اسلامی و دارای کارنامه ای بس درخشان و نورانی و مالامال از خدمات مقدس و ارزشمند معرفی کردند 

 

علاوه بر آنکه بسیج رسالت مهم پاسداری مستمر از انقلاب را برعهده داشته و دارد ، حقیقتاً پاسخگوی نیازها و ضرورتهای زمانهای حساس و مهم نظام و کشور هم 

می‌باشد که این شجره مبارکه در تمام زمانها و عرصه ها با سخت ترین شرایط میوه ی خوشگوار و شیرینش را در کام مردم عزیز ما قرار داد و طعم لذیذ خدمتگزاری بسیج از خاطر ملت ما هرگز نخواهد رفت، با وجود شداید و رنج‌ها و مصیبتهایی که بسیجیان خود متحمل شدند ولی هرگز اجازه ندادند مردم در ناامنی و وحشت باشند، جان شیرین و عزیز خود را نثار کردند تا آحاد جامعه نگران امنیت نباشند، زمانی هم که نیاز به سازندگی و محرومیت زدایی بود باز مردم ما در جایِ جای کشور رَدِّ پای بسیج مستضعفین را می بینند، در عرصه‌های علمی و فناوری بسیج در صف اول قرار دارد، امروز هم در عرصه سلامت و کمک های مؤمنانه گوی سبقت را ربوده و حماسه ای آفریده است.

 

در پایان امام جمعه چالوس حاج آقا جبّاری  اظهار داشته اند.

 مسأله پیوند دادن انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به موضوعات اقتصادی ایران اسلامی ، دیدگاهی کاملاً ابلهانه و ساده لوحانه است ، چرا که شرایط امروز ایران با شرایط آمریکا تفاوت فاحش و فراوانی دارد.

 

?ایران اسلامی امروز تجربه گرانبهای هشت سال برجام از چهار سال دوران اوبامای دموکرات تا چهار سال ترامپ جمهوری خواه را در اختیار دارد، هم دستکش مخملین اوباما را دیده و هم پنجه پولادین ترامپ را تجربه کرده هر دو هدفی جز ضربه زدن به غرور ملی و منافع ملت عزیز ایران را نداشته اند.

 

?برجام که روزی برای بسیاری نقطه امید بود و نسخه درمان کننده دردها و علاج کننده زخمها، امروز به اقرار همان دلداگان ام الامراض مسائل کشور شده و می‌گویند هر چه لعن و نفرین دارید نثار آمریکا کنید که باعث این همه مشکلات اقتصادی و برهم ریختگی زندگی روزمره مردم شده است، پس امروز ظاهراً مسئولین ماهم به بی خاصیت بودن نتیجه برجام پی برده اند که تجربه ای ذی قیمت است.

 

?ثانیاً : آمریکا در هشت سال گذشته در منطقه غرب آسیا برای خود کسی بوده و جولانی داشته و یال و کوپالی بهمراه داشت ولی امروز پرونده ای مالامال از شکست پیش رویش قرار دارد.

 

?حداقل بیست شکست راهبردی از ایران متحمل شده و چندین تریلیون هزینه کرد و نتیجه ای جز پیروزی راهبردی برای ایران نداشت و حتّی امروز پیامی از سردمداران آمریکا خروج نیروهای آمریکا از منطقه را می شنویم.

?ثالثاً : روزی تحریمهای آمریکا تهدیدی برایمان بود ، بقول آقای پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا فواره تحریم آمریکا به سقف خورد، ولی ایران اسلامی با هدایت های بموقع رهبری عزیز تهدید تحریم‌ها را در بسیاری از عرصه ها به فرصت تبدیل کرد و به هدف اقتصاد بدون نفت نزدیکتر شد ، البته دهها دلیل دیگر هم وجود دارد که شرایط ما با آمریکا را کاملاً از هم متمایز می‌کند ، امّا از همه مهمتر را باید گفت.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته

 

 

1399

 

 

 

 

 

 

 https://www.bebinak.com/Emam_Jome_Chalous ) /

 

 http://mosala.ir/fa/index.php ) /

 

 روابط عمومی دفتر امام جمعه شهرستان چالوس /

@chalusmosala )

 

تگها: امام جمعه چالوس سید أحمد جبّاری سید أحمد جباری امام جمعه چالوس Emam Jome Chalous

 Chalous http://mosala.ir/fa/index.php خطبه نماز جمعه درس اخلاق ۱۳۹۹ @chalusmosala

 

http://telegram.me/chalusmosala

 
 
 
 

  تگها: امام جمعه چالوس سید أحمد جبّاری سید أحمد جباری امام جمعه چالوس Emam Jome Chalous Chalous خطبه نماز جمعه درس اخلاق http://telegram.me/chalusmosala @chalusmosala http://mosala.ir/fa/index.php

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

e-max.it: your social media marketing partner

 

 

 

 

 

 

محبوب ترین اخبار

اوقات شرعی

آخرین مطالب