26 ارديبهشت 1400

متن خطبه ی مجازی نماز جمعه چالوس _ مورخ : ۲۳ / ۸ / ۱۳۹۹

 

متن خطبه ی مجازی نماز جمعه شهرستان چالوس

در فضای کرونایی کشور

توسط امام جمعه شهرستان چالوس

حجت الإسلام و المسلمین : سید أحمد جبّاری

 

مورخ : ۲۳ / ۸  / ۱۳۹۹

توسط: Emam_Jome_Chalous در تاریخ 24 آبان، 1399

 

 

 

بسـم الله الرّحمن الرّحیـم

 

 

خطبه اول

 

قال الصادق علیه السلام :

یُجِبُ لِلمُؤمِنُ علی المؤمِنِ النَّصیحةَ فی المَشهَدِ وَالمَغیبِ

 

امام صداق علیه السلام فرمودند :

 « واجب و سزاوار است بر همه مؤمنان نسبت سایر مؤمنین در حضور و غیابشان خیر خواه باشند و نصیحت و موعظه به حق و سلامت نفس کنند . »

اصول کافی جلد ۲ صفحه ۲۰۸

 

 

 

 

حجت الإسلام جبّاری در ادامه بحث خطبه اول هفته گذشته با موضوع اهمیت و نقش موضوع در وجود انسانها اینگونه بیان داشته اند :

 

   گرچه موعظه به صورت خطابی معمولاً إلقاء و بیان می گردد و در آن از استدلال و براهین چندان استفاده نمی شود ، ولی اثر موعظه بیشتر از مباحث حکمت گونه و استدلالی است ، موعظه با قلب و جان شنونده کار دارد و نفوذ پیدا می کند به طوری که رقت و صفای قلب و روح پدید می آورد و غفلت زدایی می کند ، ولی حکمت با عقل کار دارد و جهل را از بین می برد ، غفلت زدا نیست و باطن را زلال و روشن نمی کند . و لذا حضرت سید الشُّهداء روز عاشورا سعی می کند با موعظه و نصیحت کردن دشمنان و غافلان را بیدار و متنبّه نماید .

   نکته دیگر در اهمیت موعظه آنست که خیلی ممکن است نیاز به درس و تعلیم گرفتن از دیگری نداشته باشند ، خود استاد و معلم قهاری باشد و بی نیاز از تعلیم و آموزش .

ولی هیچ کس نیست نیاز به موعظه نداشته باشد ، حتی اگر استاد کلِّ بشر باشد ، همانند پیامبر اکرم ( ص) که به سلمان می فرمود :

« یا سلمان ! عِظنی » ای سلمان پند و نصیحتم کن ، چون پیامبر نمی خواستند چیزی بر علمش اضافه شود یا سلمان چیزی بیشتر از پیامبر می دانست تا بخواهد پیامبر را آموزش بدهد ، بلکه رسول خدا می فرمود : می خواهم دلم صفا و جلاء پیدا کند .

دل انسان هم باید عبادت داشته باشد ، گوش انسانها نیاز عبادت دارد ، شنیدن موعظه عبادت گوش و قلب است .

 

   امیرالمؤمنین به امام مجتبی می فرماید : « یا بُنَیَّ أحیِ قَلبَک بالموعظة » جانت را با موعظه زنده نگه دار .

قرآن هم می فرماید : « إنَّ الله نِعِمّا یَعِظُکُم بِه »  خداوند پندها و اندرزهای خوبی به شما می دهد ، یقیناً برای روح و جان و حیات معنوی و اُخروی شما سودمند خواهد بود .

چون انسانها در طول روز ارتباط وسیعی با امور مادی و دنیایی و مسائل غفلت آور دارند ، به تدریج غبار غفلت و بی خبری و خواب رفتگی بر قلبشان می نشیند و عارض می گردد . بنابراین با موعظه است که می شود غبار زدایی کرد و بانگ بیداری را به صدا در آورد و راه سعادت و خوشبختی را هموار ساخت .

 

   امام صادق علیه السلام چه زیبا راجع به موعظه می فرمایند : که « یُحِبُّ لِلمُؤمِنِ عَلی المُؤمِنِ النَّصیحةَ لَهُ » چیزی را که من برای مؤمنان در جامعه اسلامی دوست می دارم و می پسندم آنست که مؤمنان همدیگر را موعظه و نصیحت کنند .

برای همین أنبیاء و اولیاء فراوان در أمر تبلیغ از این شیوه برای هدایت و اصلاح آحاد جامعه استفاده می کردند ، اصلا خداوند نام کتابش را موعظه نامید . « قَد جاءَکُم مَوعِظَةٌ مِن رَبِّکُم »

و پس از آن پیامبرش را به انجام این رفتار امر فرموده و او را به استفاده از این روش در تربیت و هدایت مردم ، دستور فرموده : « أدعُ إلی سَبیلِ رَبِّکُ بِالحِکمَةِ وَ المَوعِظَةِ الحَسَنَة »

با حکمت و اندرز نیکو مردم را به سوی پروردگارت فراخوان ، پس همه اینها نشانگر اهمّیت و پرکاربرد بودن و تأثیر شگرف داشتن موعظه است که نیابد از آن غافل شد .

 

 

 

 

 

 

 

 

متن خطبه ی مجازی نماز جمعه چالوس _ مورخ : ۲۳ / ۸  / ۱۳۹۹

 

متن خطبه ی مجازی نماز جمعه چالوس _ مورخ : ۲۳ / ۸ / ۱۳۹۹

 

بسـم الله الرّحمن الرّحیـم

 

 

خطبه دوم

 

 

قال علی علیه السلام :

« مَن أمَرکَ بِإصلاحِ نَفسَکَ فَهُوَ أحَقٌ مَن تُطیعُه »

علی علیه السلام فرمودند :

« کسی که تو را به خودسازی سفارش می کند و دستور می دهد ، بهترین و سزاوارترین فردی است که تو او را اطاعتش کنی و حرفش را بشنوی و عمل نمایی »

غُرَرُ الحِکَم / حدیث ۸۵۶۶

 

 

 

 

 

خطیب شهرستان چالوس حجت الاسلام  والمسلمین سید احمد جبّاری این هفته نیز همانند هفته های گذشته با وجود تعطیلی نماز جمعه خطبه های خود را بصورت مجازی ایراد نمودند و به اَهَمِّ موضوعات و مناسبتهای هفته پرداختند .

 

   ایشان ابتدا از طرح راهبردی نمایندگان برای لغو تحریم ها تحسین نمودند و بیان داشتند با تصویب این طرح سازمان انرژی هسته ای موظّف خواهد بود ظرف ۲ ماه سالانه بمیزان ۱۲۰ کیلوگرم اورانیوم باغنای ۲۰ درصد در کشور تولید و ذخیره کند .

   همچنین باید از طریق احیای قلب راکتور اراک آن را به حالت قبل  از برجام برگرداند .

و دولت نیز موظف خواهد بود بر اساس زمانبندی مشخص ظرف مدت ۲ ماه از تصویب این قانون ، دسترسی ناظران را فراتر از پروتکل الحاقی بر اساس برجام متوقف نماید ، حال سؤال اینجاست ؛

پیامدهای مناسب و مثبت این طرح چیست ؟

   ۱- تصویب این طرح ، یک روز قبل از انتخابات در آمریکا و در آستانه روز ملی استکبار ستیزی ، نشان از عزم نمایندگان و روحیه آنها در مواجهه قاطع با زیاده خواهی های مستکبرانه آمریکاست .

   ۲ - تصویب این طرح نشان می‌دهد رئیس جمهور آمریکا هر کس که بخواهد باشد ، این را بفهمد ، عزم و اراده ی نظام و مردم ما در پاسداشت از دستاوردهای ملی ذرهّ ای کاهش نیافته و دشمن با آمریکا و استکبار جهانی در ذات ، حرکت انقلابی ملت ایران است ، لذا با تغییر دولتهای مستکبر دستخوش تغییر نخواهد شد .

   ۳ - تصویب این طرح می‌تواند پیامی برای اروپا باشد که تداوم بی عملی و وقت کشی آنها تغییری در رفتار ایران اسلامی ایجاد نخواهد کرد ، و ایران گام محکم و بلندتری در آینده برخواهد داشت ، و اکنون قوه مقنّنه ایران ، پای در میدان مقابله و مجاهده خواهد نهاد و پاسخ در خور را به طرفهای اروپایی با قوّت می‌دهد .

 

امام جمعه شهرستان چالوس اشاره ای به اوضاع پس انتخاباتی آمریکا داشته اند که :

شکست انتخاباتی در آمریکا نصیب ترامپ نشده ، بلکه بزرگترین بازنده و شکست خورده انتخابات آمریکا ، نظام لیبرال دموکراسی آمریکا می‌باشد ، آمریکایی که در زر ورقی از تبلیغات گسترده رسانه ای و شعار مردم سالاری ، آزادی ، اخلاق حاکمیتی ، ابزار تمدن برتر و هُنر و سینما و فیلم های هالیوودی ، سالها دروغ و تزویر را به خورد مردم میداد ، دنیا شاهد ، مناظرات مشمئز کننده دو نامزد و افتراء به یکدیگر تا اتمام تقلب در رأی گیری و شمارش بی حساب و کتاب آرا و تنش ساعت به ساعت طرفداران دو جناح و دو حزب هستیم و انشاءالله  شاهد جنگ داخلی خواهیم بود.

برای مسئولین و کشور ما این فرصت کوتاه می‌تواند با برنامه ریزی هوشمندانه ، فرصت یابی خوبی ایجاد کند، حداقل برخی از آسیبها و مشکلات را کم و اثرات آن آسیبها را کاهش دهند ، چون معمولاً با تغییر و جابجایی قدرت خصوصاً در شرایط فعلی انتخابات آمریکا مدتی آنها مشغول به خودشان هستند ، برنامه ریزی درستی جهت نحوه مقابله با برنامه های استکباری آنان داشته باشند ، چون ما اعتقاد داریم ماهیت دولت استکباری آمریکا که تجسّم و تجسّد شیطان است ، کمترین تفاوتی حاصل نخواهد شد .

 

حاج آقای جباری خطیب جمعه چالوس در پایان به پائین آمدن قیمت دلار و دلایل آن پرداختند :

که آمریکائیها سالها به سلطه دلار خود می بالیدنن و افتخار می کردند که بر اقتصاد و دنیا چمبره زده بود ، اوباما هم گفته بود قدرت اصلی آمریکا را قدرت نظامی رقم نمی زند ، بلکه اقتدار ما در دلار است ، لذا با توجه به شرایط پیش آمده در بازار ارز و طلا چند نکته را باید مورد لحاظ قرار داد :

   ۱- ریزش قیمت دلار در کل دنیا با انتخاباتی که در آمریکا صورت گرفته طبیعی است ، بنابراین عوام فریبان نباید آنرا منتخب به پیروزی بایدن معرفی کنند .

   ۲ - برخی تلاش می کنند با آمدن بایدن و کاهش دلار راه حل اصلی رفع مشکلات را در تعامل با دولت جدید آمریکا معرفی کنند که باید حواسها جمع باشد .

۳- پائین آمدن دلار بیش از آنکه محصول انتخابات در آمریکا و پیروزی بایدن باشد ، بدانید جنگ روانی ، مقابله قدرتهای اقتصادی اول جهان با دلار در معاملات خود می باشد ، و کاهش دلار در کشور ما به آزاد شدن سرمایه های بلوکه شده کشورمان در عراق و هند و برخی از کشورها هم مربوط می‌شود .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته

 

 

 

 

 

 

 

 https://www.bebinak.com/Emam_Jome_Chalous ) /

 

 http://mosala.ir/fa/index.php ) /

 

 روابط عمومی دفتر امام جمعه شهرستان چالوس /

@chalusmosala )

 

تگها: امام جمعه چالوس سید أحمد جبّاری سید أحمد جباری امام جمعه چالوس Emam Jome Chalous

 Chalous http://mosala.ir/fa/index.php خطبه نماز جمعه درس اخلاق ۱۳۹۹ @chalusmosala

 

http://telegram.me/chalusmosala

 
 
 
 

  تگها: امام جمعه چالوس سید أحمد جبّاری سید أحمد جباری امام جمعه چالوس Emam Jome Chalous Chalous خطبه نماز جمعه درس اخلاق http://telegram.me/chalusmosala @chalusmosala http://mosala.ir/fa/index.php

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

ویراستاری دوم 1399

 

 

e-max.it: your social media marketing partner

 

 

 

 

 

 

محبوب ترین اخبار

اوقات شرعی