26 ارديبهشت 1400

متن خطبه ی مجازی نماز جمعه شهرستان چالوس در فضای کرونایی کشور توسط امام جمعه شهرستان چالوس حجت الإسلام و المسلمین : سید أحمد جبّاری مورخ : ۱۶ / ۸ / ۱۳۹۹

 

متن خطبه ی مجازی نماز جمعه شهرستان چالوس

در فضای کرونایی کشور

توسط امام جمعه شهرستان چالوس

حجت الإسلام و المسلمین : سید أحمد جبّاری

 

مورخ : ۱۶ / ۸  / ۱۳۹۹

توسط: Emam_Jome_Chalous در تاریخ 17 آبان، 1399

 

 

 

 

 

بسـم الله الرّحمن الرّحیـم

 

خطبه اول

 

قال علی علیه السلام :

من کَثُرَ فِکرُهُ فی المَعاصی دَعَتهُ اِلَیها

« علی علیه اسلام فرمودند : هر کس در مورد گناهان فکر کند دائم مشغولیات ذهنیش گناه و معصیت باشد کم کم به سمت معصیت کشیده خواهد شد . »

 

برای همین فرمودند : هر وقت فکر گناه به ذهنتان آمد چنانچه بیکار هستید ، مشغول کاری بشوید ، اگر تنها هستید داخل جمعی بشوید ، از خیابان شلوغ پر منظره گناه هستید به محل خلوت از گناه بروید .

 

 

 

 

خطیب جمعه شهرستان چالوس حجت الإسلام سید أحمد جبّاری در خطبه اول این هفته به موضوع اخلاقی اهمیت و نقش موعظه در وجود انسان پرداختند و بیان فرمودند :

موعظه سخن قوی ، منطقی ، محکم و بر اساس حکمتی است که به منظور نرم کردن و بیدار نمودن دل و روشنگری فکر و تطهیر قلب انجام می گیرد .

به قول امیرالمؤمنین علی علیه السلام : موعظه و پند جلاء دهنده قلبها هستند « الموعظة صقال القلوب »

انسانها در هر سنی و هر جایگاهی که باشند و صاحب هر مقام و درجه ای نیازمند به موعظه اند .

از پیامبر اکرم (ص) گرفته تا پایین ترین و کم سواد ترین انسان ، دائماً محتاج پند و اندرز و موعظه اند .

 

أمیرالمؤمنین سخنش این است که اثری در شنیدن موعظه است به صورت طبیعی که در مطالعه کردن و خواندن و حتی سخنرانی کردن شخص برای دیگران نیست ، لذا شیخ اعظم انصاری با آن مقام رفیعی که داشتند ، مرتب واعظ و منبری را دعوت می کردند تا روزهای جمعه مباحث اخلاقی برایش بیان کند  .

   برخی ها برای آنکه درب مساجد و حسینیه ها و محافل دینی بسته شود ، دائم می گویند هر شب و هر روز سخنرانی و موعظه ، چه نیاری به این همه صحبت و تذکر است ، در حالیکه هیچ وقت نمی گویند هر روز آب و غذا و میوه خوردن چه خبر است ، سال و ماهی یک بار غذا بس است .

چرا نمی گویند ؟ چون خلاف منطق و عقل طبیعت حیات انسانی است ، بقای وجود و زندگی طبیعی انسان به آب و غذا و خوردنیها است .

چنانچه چند روز غذا و آب به بدن نرسد این جسم محکوم به هلاکت و فنا خواهد بود .

روح انسان ، شدت نیازش به موعظه و پندیات بیشتر از غذا برای بدن است .

آنهایی در جامعه هر روز و هر ساعت درد سر و گرفتاریهای اخلاقی و اجتماعی و مالی برای مردم ما ایجاد می کنند ، علتش عدم تربیت صحیح و دوری از محافل موعظه و پند و مریض بودن روح انسانی است ، که اینگونه دچار روح حیوانی و درنده خویی شده اند .

لذا نباید موعظه را دست کم گرفت ، گاهی یک کلمه ، یک جمله موعظه ، انسانی را زیر و رو می کند ، یک کلام مسیر زندگی برخی ها را کاملاً عوض می کند .

 

بدترین حالت براغی یک فرد آن است که خود را مستغنی و بی نیاز از تذکر و موعظه بداند .

قرآن کریم هر مسلمانی را نسبت به مسلمان دیگر مسئول موعظه و نصیحت قرار داده ، « و تواصوا بالحق و تواصوا بالصبر »

هم موعظه لازم است و هم استماع و شنیدن موعظه سفارش مؤکَّد شده است و بعد از این دو از همه مهمتر عمل به موعظه و آنچه شنیده شده لازم است .

قرآن به صراحت می فرماید : « فهل من مدَّکِر »

لذا عالم ربّانی * مرحوم شیخ جعفر شوشتری * همیشه پایان موعظه هایش میفرماید : خدایا مجلس مارا مجلس موعظه قرار بده ، می گفتند مجلس موعظه آن است که  شنونده ، اگر خدایی ناکرده ، اهل گناه و معصیت است ، پشیمان شود و گناه را ترک کند و اگر اهل طاعت و بندگی است ، شوقش به عبادت و طاعت بیشتر گردد .

 

 

 

 

 

 

متن خطبه ی مجازی نماز جمعه شهرستان چالوس در فضای کرونایی کشور توسط امام جمعه شهرستان چالوس حجت الإسلام و المسلمین : سید أحمد جبّاری   مورخ : ۱۶ / ۸  / ۱۳۹۹

 

متن خطبه ی مجازی نماز جمعه شهرستان چالوس در فضای کرونایی کشور توسط امام جمعه شهرستان چالوس حجت الإسلام و المسلمین : سید أحمد جبّاری مورخ : ۱۶ / ۸ / ۱۳۹۹

بسـم الله الرّحمن الرّحیـم

 

 

خطبه دوم

 

قال رسول الله (ص) :

« ما ظَفَرَ مَن ظَفَرَ الإثمَ بهِ »

رسول خدا ( صلی الله علیه و آله ) فرمودند :

« پیروز و کامیاب نیست آن کسی که گناه بر او غالب و پیروز شده است . »

پیروز و سربلند واقعی آن کسی است که بر هوای نفسش فائق شده باشد و مرتکب گناه نگردد .

 

 

 

خطیب جمعه شهرستان چالوس حجت الاسلام والمسلمین حاج سید احمد جبّاری بعد از دعوت همگان به تقوای الهی به بیان مناسبت‌های هفته پرداختند .

ایشان در ابتدا با تحلیلی از انتخابات آمریکا فارغ از نتیجه انتخاب بیان نمودند :

   انتخاباتی که فرایند برنامه‌ریزی و اجرایی آن بیش از یکسال آن کشور را درگیر خود نمود ، امّا با همه پیچیدگی آن ، نتیجه در حقیقت  مضحک و مسخره به نظر می‌رسد ، چرا که مجمع برگزینندگان یا همان الکترالهای کالج ، رأی مردم را به حاشیه می‌برند ، یعنی اگر کاندیدی از سوی مردم رأی بیشتری بیاورد ولی الکترالها به رقیب او رأی ندهند ، آن نامزد با رأی مردم برنده نخواهد شد و انتخاب مردم بی خاصیت می‌ماند .

این نتیجه سیستم دموکراسی و مردم سالاری است که مردمش حق گزینش نامزدشان را خارج از دیدگاه الکترالها ندارند ، چه رسد به اینکه شخصی بخواهد خارج از دو حزب دموکرات و جمهوری خواه وارد عرصه انتخابات بشود .

این انتخابات آمریکا با اینکه در نوع خود بی نظیر ترین انتخابات آمریکا بود و حدود ۱۰۰ میلیون رأی قبل از روز رأی‌گیری به صورت پستی در صندوق ریخته شد و پر مشارکت ترین انتخابات آمریکا هم محسوب می‌گردد ، امّا در عین حال به اذعان هر دو کاندیدا سرشار و آکنده از فساد و بداخلاقی و وحشت و ترس است ، که چند هفته ای است سایه ترس و وحشت یک جنگ داخلی سراسر ایالت‌های آمریکا را فرا گرفته و احتمالاً هم ادامه خواهد یافت ، ولی با توجه به شناختی که نسبت به شخصیت ترامپ وجود دارد ، او تاجر هست به راحتی با معامله کردن کوتاه می‌آید و اغتشاشات و منازعات آمریکا فروکش خواهد یافت ، از طرفی سیستم استکباری آمریکا به این راحتی اجازه چنین رفتار چالش برانگیزی را به هر کسی ، وَلو ترامپ باشد نمی‌دهد ، چون رئیس جمهور فقط یک نماد است ، تصمیم گیرنده واقعی و تأثیرگذار ، سیستم لیبرال دموکراسی و استکباری آمریکاست .

لکن ما بر این باوریم که افول و زوال آمریکا امری محتوم و قطعی است.

 

 

امّا نتیجه انتخابات برای کشورمان چه تاثیری خواهد داشت ؟

امام جمعه چالوس حاج آقای جبّاری اظهار کرده اند :

   آمریکا مظهر شیطان در جهان است . نگاه سیستم حاکمیتی آمریکا یک نگاه استعلایی و برتری جویی است ، از این جهت بایدن و ترامپ هیچ فرقی در تقابل و ضدیت با انقلاب و حاکمیت نظام مقدس اسلامی ندارند .

رکن اصلی سیاست خارجی آمریکا حمایت بی چون و چرا از رژیم اشغالگر صهیونیستی اسرائیل جنایتکار است و همه سیاست‌های رؤسای جمهور آن کشور لابی خبیث ، صهیونیستی هستند ، هر چند ادامه حکومت ترامپ باعث جدایی بیشتر آمریکا با اروپا و درگیری چین انجامید ولی با ما و نظام ما ، تغییر رئیس جمهور فرقی ندارد .

ایشان در پایان به موضوع درگیری آذربایجان و ارمنستان بر سر قره باغ پرداختند ، که طرح ده ماده ای جمهوری اسلامی می‌تواند حلّال مشکل قره باغ باشد از همه مهمتر بعنوان رکن خاتمه منازعه ، خروج اشغالگر از اراضی آذربایجان است که چندین سال تحت سیطره ارمنستان قرار دارد ، از طرفی هر گونه درگیری‌های بی خاصیت و زیانبار زمینه بهانه حضور تکفیریهای خون آشام و تروریستهای فرصت طلب می‌گردد ، که جمهوری اسلامی آسیب های زیادی از ناحیه آنها متحمل شده است .

بنابراین به نفع همه است شرّ این درگیری تلخ را کوتاه کنید .

 

 

 

 

والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 https://www.bebinak.com/Emam_Jome_Chalous ) /

 

 http://mosala.ir/fa/index.php ) /

 

 روابط عمومی دفتر امام جمعه شهرستان چالوس /

@chalusmosala )

 

تگها: امام جمعه چالوس سید أحمد جبّاری سید أحمد جباری امام جمعه چالوس Emam Jome Chalous

 Chalous http://mosala.ir/fa/index.php خطبه نماز جمعه درس اخلاق ۱۳۹۹ @chalusmosala

 

http://telegram.me/chalusmosala

 
 
 
 

  تگها: امام جمعه چالوس سید أحمد جبّاری سید أحمد جباری امام جمعه چالوس Emam Jome Chalous Chalous خطبه نماز جمعه درس اخلاق http://telegram.me/chalusmosala @chalusmosala http://mosala.ir/fa/index.php

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 ویراستاری دوم / 1399

 

 

 

 

 

 

 

 

e-max.it: your social media marketing partner

 

 

 

 

 

 

محبوب ترین اخبار

اوقات شرعی