04 آبان 1399

متن خطبه ی نماز جمعه شهرستان چالوس توسط امام جمعه شهرستان چالوس ، حجت الإسلام سید أحمد جبّاری _ مورخ : ۱۸ / ۷ / ۱۳۹۹

متن خطبه ی نماز جمعه شهرستان چالوس

توسط امام جمعه شهرستان چالوس

حجت الإسلام و المسلمین : سید أحمد جبّاری

 

مورخ : ۱۸ / ۷ / ۱۳۹۹

 

 

توسط: Emam_Jome_Chalous در تاریخ 22 مهر، 1399

 

بسـم الله الرّحمن الرّحیـم

 

خطبه اول

 

قال الحکیم فی کتابه العظیم

 مشاهده آیه در سوره

وَلِلَّهِ مَا فِي السَّمَاوَاتِ وَمَا فِي الْأَرْضِ ۗ وَلَقَدْ وَصَّيْنَا الَّذِينَ أُوتُوا الْكِتَابَ مِنْ قَبْلِكُمْ وَإِيَّاكُمْ أَنِ اتَّقُوا اللَّهَ ۚ

مشاهده آیه در سوره 

 

« و ما به کسانی که پیش از شما کتاب آسمانی به آنها دادیم ، سفارش نمودیم ، همچین به شما نیز سفارش می کنیم که از نافرمانی خدا پرهیز داشته باشید و تقوا پیشه کنید . »

نسآء / ۱۳۱

 

 

خداوند دو تا حرف دارد ، و از ما می خواهد :

۱ : انجام واجبات

۲ : ترک محرمات اگر واجبی به ما رسید ، عمل کنیم ، اگر حرامی رسید باید ترک نماییم ، این اسمش تقوا است .

 

ادامه مباحث خطبه متقین راجع به صفات پرهیزگاران

حضرت اینچنین فرمودند : سهلاً أمرهُ ، حَریزاً دینُه

 

   در أمور زندگی آسان گیر و دین آنها محفوظ است .

حرز در لغت به معنای « المکان الذی یحفظ فیه » و یا مکانی که در آن فرد یا چیزی محفوظ و ایمن می ماند ، عالمل حفظ دین و معنویت و اعتقاداتشان هم یقین است ، مقام یقین مقامی بس رفیع وضیعی است .

یقین عبارت است از اعتقاد ثابت و قطعی انسان به امری که مطابق با واقع است و با هیچ شبهه ای هر چند بسیار قوی ، قابل زوال پذیری و از بین رفتنی نیست .

 

شما تصور کنید کسی را که طلوع افتاب و تابش نور خورشید را به چشم خود می بیند ، او به تابش خورشید و وجود روز یقین دارد ، حال اگر کسی با هزار شگرد و ترفند مختلف بخواهد سعی کند تا نظرش را برگرداند و متقاعدش کند ، الآن شب است ، شما به جای خورشید ، ماه را در آسمان دیده ای ، هرگز آن شخص معتقد به روز ، فریب آنها را نخواهد خورد و شبهه ی آنان کمترین اثری در فکر و روحش نخواهد داشت ، چرا که اطلاع و شناخت او از بودن و طلوع خورشید در آسمان ، از نوع یقینی است ، یعنی باوری که هیچ گونه احتمال خلافی در آن وجود ندارد .

اما اگر این شخص به چشم خویش طلوع خورشید و پدیده ی روز را ندیده باشد و در این قضیه به شنیده ها اکتفاء کرده باشد ، با یک شایعه یا یک خبر دروغین و شبهه حد اقل نسبت به بودن خورشید و روز بودن دچار تردید و شک می گردد ، هر چه تعداد شبهات و افراد تردید انداز بیشتر باشند ، باورش کاهش بیشتری پیدا خواهد کرد .

لذا مقام یقین اهل تقوا آنان را از هر گونه شبهات محفوظ و مصون می دارد و این حرز و پناهگاه تنها در سایه یقین برای اسنان حاصل می گردد .

 

 امام صادق علیه السلام فرمودند : « انَّ العَملَ القَلیلَ الدّائمَ عَلَی الیَقینِ اَفضَلُ عِنداللهِ منَ العَمَلِ الکثیرِ عَلی غَیرِ یَقینٍ؛ »

« همانا عمل کسی که همیشه همراه با یقین باشد ، نزد خداوند برتر است از عمل زیادی که بدون یقین باشد و انجام گیرد . »

 

در تمام ادوار تاریخ اسلام دشمنان یکی از قویترین و کارآمد ترین حربه ای که علیه مسلمین و مؤمنین استفاده کرده اند و امروز نیز آفت و خطر بزرگ پیش روی مردم ، خصوصاً جوانان عزیز ماست ، موضوع شبهه افکنی در باورها و موضوعات و دستورات دینی است ، شما این خطر را چند برابر بدانید ، در جایی که کنار این جوان یا برادر و خواهر در شبهه ی دینی افتاده یک عالم و روحانی یا کارشناس دینی وجود نداشته باشد و آن شخص إبا و پرهیز داشته باشد ، سوالات و شبهات اعتقادیش را از اهلش بپرسد چه اتفاقی رخ خواهد داد ، کم نیستند جوانانی که امروز غرق در گرداب شبهات هستند و تصور می کنند در مدار حق حرکت می کنند و ژستِ حق به جانبی هم می گیرند ، در حالی که آن شبهه همانند خوره ای تار و پود ایمان و باورهای دینی اش را نابود می سازد .

 

در گذشته پرسشهای جهت دار و هدفمند و شبهات دینی یا مسائل اجتماعی و سیاسی ، در محدوده کوچک و خاصی از اهل علم و تخصص مطلع می شد و جریان پیدا می کرد و مردم کوچه و بازار غالباً از گرفتار شدن در دام شبهه افکنان در امان و مصون می ماندند .

ولی امروزه به سبب گسترش امکانات رسانه ای و انتقال موضوعات در سریعترین و راحت ترین زمان مسیر و آشنایی اکثر مردم ، با این ابزار جدید ارتباطی زمینه شیوع شایعات و شبهات دینی و اعتقادی به صورت هول انگیزی فراهم شده و تولید و توزیع شبهه نیز بی وقفه در حال ریزش به سمت مردم است .

هدف اصلی از انتشار آن شباهات از بین بردن سرمایه دینی همراه با اعراض سیاسی تا مردم به عنوان بزرگترین حامی نظام اسلامی را از نظامی که اُسَس و اساسش را دین و شریعت و ایمان تشکیل می دهد ، جدا کنند و بگیرند .

 

 

 متن خطبه ی نماز جمعه شهرستان چالوس توسط امام جمعه شهرستان چالوس ، حجت الإسلام سید أحمد جبّاری _ مورخ : ۱۸ / ۷ / ۱۳۹۹

 

متن خطبه ی نماز جمعه شهرستان چالوس توسط امام جمعه شهرستان چالوس ، حجت الإسلام سید أحمد جبّاری _ مورخ : ۱۸ / ۷ / ۱۳۹۹

 

بسـم الله الرّحمن الرّحیـم

 

خطبه دوم :

 

قال الصادق علیه السلام :

 يَنْفَعُ اِجْتِهَادٌ لاَ وَرَعَ فِیه

« هیچ سعی و تلاش و کوششی در موضوع عبادت و بندگی خدا بدون ورع و پرهیزکاری سودمند و مفید نخواهد بود . »

 الکافي  /  جلد۲  /  صفحه ۷۶

یعنی اگر دنیایی کار کرده باشیم و بی خوابی داشته باشیم همه شبها را به نماز سپری  کرده باشیم ، همه روزهایمان در جهاد و جنگ علیه دشمنان دین صرف شده باشد ، ولی تقوا و خداترسی در قلبمان نباشد اندک فایده ای ندارد .

 

 

شیطنت آمریکایی ها و ایادی مزدور منطقه ای آنها در اربعین کشور عراق و تحریک بعثیون و جمعی از فریب خوردگان شان که موجب بروز اغتشاش و بلوای مختصر و محدوده ی در کربلا گشت .

الحمدلله با هوشیاری مردم و عزاداران و تدبیر نیروهای امنیتی عراق مثل همیشه بی نتیجه و بی خاصیت ماند، این اقدام آشوبگران بعنوان ایادی و مزدوران استکبار ، نشان دهنده اوج خشم و عصبانیت چند ساله آنها از برپایی پرشکوه اربعین حسینی است، آمریکائیها هزاران میلیارد دلار هزینه کردند تا در عراق برای همیشه بمانند هزاران کشته و مجروح روی دستشان ماند پس از ده سال اشغال در عراق ، مشاهده می کنند خواسته ایران اسلام که عزّت اسلام و مسلمین و مردم ، اهل بیت به اوج رسید و از سوی دیگر دارند ذلیلانه خاک عراق را ترک میکنند و در مسیر راهپیمایی اربعین تمثال مبارک حاج قاسم چشم نوازی می کند .

فتنه قره باغ و هوشیاری مسئولان در برابر نیتهای خبیثانه و پنهانی دشمنان ایران اسلامی را میطلبد تا موضع گیری سنجیده ای داشته باشند.

اولا : این منازعه و درگیری بیش از سی سال سابقه و قدمت دارد این سومین جنگی است که بین دو کشور بر سر قره باغ اشغال رخ داد.

ثانیا : آذربایجان خاک جدایی ناپذیر و پیکر مجروحش قره باغ است ، بقول رهبری معظم قره باغ خاک اسلام است.

ثالثا : منازعات بین دو کشور در حال حاضر فراتر از یک جنگ سرزمینی بین دو کشوری است که حاکمانشان صهیونیستی زده اند، این درگیری معادلات پیچیده تری را در خود دارد.

 

معیشت و زندگی مردم :

   سوالی در اینجا مطرح است آیا این گرانیهای بی منطق و لجام گسیخته تقصیر تحریم هاست یا خیر؟

   هیچ تردیدی نیست که دولت و کشور و ملت عزیز ما درگیر یک جنگ اقتصادی بی سابقه و تمام عیار و ناجوانمردانه است، جنگ اقتصادی که نه در تاریخ ایران و حتی نه در تاریخ هیچ کشوری از کشورها جهان نظیری ندارد.

بله هم فروش نفتمان کاهش شدیدی پیدا کرد ، هم میلیاردها دلار پول و ثروت کشور ما در کشورهایی همچون ژاپن،کره،هند و سایر کشورهای معطل مانده ، در آمد کشور از سالی یکصد میلیارد دلار به یک سوم کاهش یافته و بر همه این مسائل مشکلات کرونا را هم بیفزایید.

اما همه این مسائل پنجاه درصد وزن و ظرفیت کشور را با مشکل مواجعه کرده است، پنجاه درصد دیگر را باید در این امور داخلی ملاحظه و بررسی کرد .

 

   ۱ : آیا مسئولین ماهم باور عمیق به جنگ اقتصادی و اداره ی کشور با روحیه جهادی دارند ؟ یا همان حالت و روحیه عادی حاکم است

چند درصد مردم کشور ما نسبت به مسئولان این اعتقاد و روحیه جهادی را دارند.

   ۲ : کشور و اقتصاد کشور را شرطی کردند، به اینکه با وعده های پوچی که بیگانگان همیشه به ما  میدهند موجب گشایش اقتصادی کشور و پر بار شدن سفره های مردم خواهد شد .

   ۳ : عدم اعتقاد به سیاست های اقتصادی  مقاومتی و کم توجهی به هشدارها و راهبردهای حکیمانه رهبر فرزانه .

   ۴ : تصمیم گیریهای خلق الساعه و سیاستگذاریهای غیر کارشناسانه که بازار را مرتب دچار تلاطمات پی در پی میکنند .

   ۵ : نبود نظارت سیتماتیک و نظامند و باز دارنده بر دستگاههای مختلف .

   ۶ : امان از رانت خواریها و امتیاز خواهیها و اهتمام نداشتن به بستن منافذ .

 

 

 

۲۳ مهر یا ۱۵  اکتبر ، روز نابینایان و عصای سفید را به همه عزیزان نابینا تبریک عرض میکنم .

   روز عصای سفید که نماد نابینایان است، جهت توجه بیشتر مردم به این گروه از هموطنان عزیز است که حق و حقوقشان را محترم بشماریم در مواجعه با آنان شأنشان مراعات گردد و از طرفی مسئولین نسبت به ادای حقشان آنچه لازم سهولت در زندگیشان هست از حیث تردد و رفت آمد گرفته تا اشتغال و پیشبرد زندگی اقدام و تلاشی داشته باشند برای زندگی آنها هم احترام و ارجی نهند .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته

 

 

 

 

 https://www.bebinak.com/Emam_Jome_Chalous ) /

 

 http://mosala.ir/fa/index.php ) /

 

 روابط عمومی دفتر امام جمعه شهرستان چالوس /

@chalusmosala )

 

تگها: امام جمعه چالوس سید أحمد جبّاری سید أحمد جباری امام جمعه چالوس Emam Jome Chalous

 Chalous http://mosala.ir/fa/index.php خطبه نماز جمعه درس اخلاق ۱۳۹۹ @chalusmosala

 

http://telegram.me/chalusmosala

 
 
 
 

  تگها: امام جمعه چالوس سید أحمد جبّاری سید أحمد جباری امام جمعه چالوس Emam Jome Chalous Chalous خطبه نماز جمعه درس اخلاق http://telegram.me/chalusmosala @chalusmosala http://mosala.ir/fa/index.php

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ویراستاری 1399

 

 

 

 

 

 

 

e-max.it: your social media marketing partner

 

 

 

 

 

 

محبوب ترین اخبار

اوقات شرعی

آخرین مطالب