23 مرداد 1399

گزارش خلاصه ای از خطبه های نماز جمعه ی شهرستان چالوس _ مورخ / 18 / 11 / 1398

 

 

گزارش خلاصه ای از خطبه های نماز جمعه

خطبه اول

مورخ : 18 / 11 / 98

 

بسم الله الرحمن الرحیم

 

« یابن آدم عف عن محارم الله تکن عابداً »

 

   ای فرزند آدم از محرمات الهی اگر پرهیز داشته باشید عابدترین بنده خداوند خواهید بود .

 

   شخصی  محضر امام صادق علیه السلام رسید دید کسی نماز خوب و قشنگی می خواند بشدت محو مشاهده آن فرد شد .

امام صادق صدایش کرد ، فرمود به طول رکوع و سجود و زیبایی نماز افراد توجه نکن عبادت تنها به نماز خواندن نیست ببین در سایر موارد امورات دینی چگونه بوظیفه عمل می کند .

پای حساب مالی و خمس و زکات هم به میان می آید اینطور دقیق است .

پای عفت وزیدن و مسائل ناموسی هم اینطور حساس است یا زن و دخترش ول  هستند و او دارد نماز را می خواند  ، در مواجهه با گناه ایشان چا حالی دارند ؟

 

   « یمسی و همه الشکر و یصبح و همه الذکر ، یبیت حذراً و یصبح فرحا لما حذر من الغفلة و فرحاً بما أصاب من الفضل و الرحمة »

 

   پرهیزگاران در حالی روز خود را به شب می رسانند ، تمام توجه شان شکر إلهی است و شب را به صبح می رسانند و حال آنکه همه هم و غم او ذکر و یاد خداست غفلت می سازد و مبتلا به فراموشی به شدت غمگین و ناراحت است ، شب خود راصبح می کند در حالیکه خوضحال و شادمان است به خاطر فضل و رحمتی که خداوند به او عنایت فرمود .

پرهیزگاران تمام سعیشان بر آن است که در قبال نعمتهای الهی شکر و سپاس را بجای آورد

و اگر ذکر خدا را می گویند برای آنکه خداوند متذکرشان بشود

 « فاذکرونی اذکرکم »

   شکر می کنند بفرمان خدا ،  به فرمان انبیاء و اوصیاء

این فهم این درک خودش شکر است لذا در روایات است رسول خدا هر وقت میوه ای بدستش می رسیدآن میوه را میگرفت می بوسید و به چشمانش میگذاشت و می میالید بعد می فرمد چه میوه مفید و سودمندی

درک میکرد مفید و پر انرزی و سرشار از کالری است ، بعد رسول خدا فکر میکرد این خورنده و آن میوه ای که خورده میشود هر دو متغلق به اویند این درک باز خودش شکر است .

« درک المنعم ، شکر المنعم و درک النعم شکر النعم »

 

انسان بداند ، بفهمد این قدرت بدنی که خداوند به او عطاء کرده نعمت و لطف خداست ، خدا را در قدرت بدنیش ببیند ، این خود درک نعمت منعم است ، کسی که زیبایی دارد به زیبایی اش نگاه میکند درک کند زیبایی او نعمت خداست ، خود شکری است واقعی ، درک المنعم همین است .

بخدا و عظمت خدا انسان پی ببرد و إلّا زیبایی که درکش نکنم تازه صرف معصیت و گناه هم بکنیم این خود جنگ با خداست .

قرآن به پیغمبر چه دستور زیبا و آموزنده ای میدهد :

 « إنّا أعطیناک الکؤثر ، فصلّ لربک »

   ما نعمت کؤثری چون فاطمه به تو دادیم ، شکرش فقط جشن و سرور دادن و خوشحالی کردن نیست ، شکرانه اش نماز است ، عبادت است و بندگی کردن ،

« واعملوا صالحاً »

بما سفارش شده : « فاذکروا آلاء الله لعلّکم تفلحون »

 

نعمات الهی پی در پی یاد کنید تا رستگار و سعادتمند شوید .

تازه می فرمایند متقیان خدا را بر نعمتهای داده و نداده اش شکر میکنند ، داده ها که معلوم و روشن است

ولی نداده ها چرا؟ برای آنکه اگر چیزی به من عطاء نکرد مصلحت من نبود ، ندادنش هم روی حساب و مصلحت و اندازه گیری حکیمانه است

تا ظرفیت بنده ای را نبیند به او نمیدهد ، گاهی بر اساس امتحان و آزمایش و ظرفیت سنجی بنده ای را بیشتر می دهد تا او را بیازماید و آبدیده کند ، خداوند به برخی زیاد می دهد چون میداند اگر فقیر شوند ایمانشان تباه می شود .

برخی را فقیر و نادار میکند چون اگر دارا بشوند ظرفیت ندارند ، طغیان می کنند و دین و ایمانشان را بر باد می دهند ، کار شیطان آنست که یاد هدا را خلاصه از ذهن و قلب و فکر و دل مردم و بندگانش بیرون کند به همین طریقی که شده ، برای همین از فکر و ذکر او غافل نشویم .

نعمت که می رسد انسان از خوشجالی اصل شکر را فراموش می کند و خدا را مدتی از یاد می برد .

چ.ن شیطان هم به خداوند خطاب کرد : « لأقعدنّ صراطک المستقیم » یعنی سر راه بندگانت که صراط مستقیم هدایت هست ، آنقدر می نشینم تا یادت را از نظر آنها ببرم ، بعد عرض کرد : « و لا تجد أکثرهم شاکرین »

توی خدا بیشتر فرزندان آدم را شاکر نخواهی یافت ، اکثرشان ناسپاس خواهند بود ، آنها را بواسطه وسوسه های پی در پی و سنگین از انجام شکر باز خواهم داشت ، خداوند هم بصراحت در قرآن این مطلب را تأیید فرمود : « و قلیل من عبادی الشَکُر »

 

در حالیکه خداوند در قرآن متعهد شده است ، با شکرگزاری نعمت و روزی و عنایت او افزایش خواهد یافت ، «لئن شکرتم ، لأزیدنّکم » این افزایش نعمت را مطلق و بدون هیچ قیدی می آورد ، هر شکرگذاری شاهد افزایش الطاف إلهی خواهد بود .

 

 

خطبه دوم

18 / 11 / 1398

 

بسم الله الرحمن الرحیم

 

   ( قال رجل یا امیر المومنین و کیف یحاسب الرجل نفسه ؟ فقال (ع) : اذا اصبح ثم امسی رجع الی نفسه و قال یا نفس ان هذا یوم مضی علیک لایعود الیک ابدا و الله سائلک عنه فیما افنیته فما الذی عملت فیه أذکرتِ اللهَ أم حَمِدتَیه )

   مردی از امیر المومنین پرسید علی چگونه میشود یک انسان به حساب نفس برسد ؟ حضرت فرمودند هنگامی که صبح میکند و یا روزش به شب میرسد به خود مراجعه نماید و با خود فکر کند ای نفس ، این روزی بود که بر تو سؤال خواهد کرد ، که چگونه در آن ساعات و زمانها عمل کردی و رفتار نمودی ، آیا ذکر خدا و بندگیش را داشته ای و حمدش میکردی  و یا نا فرمانی و عصیانش را می نمودی ؟

   13  جمادی الثانی ، 19 بهمن سالروز وفات ام البنین ،  روز تکریم مادران و همسران شهدا با الهام از مکتب صدیقه کبری با خدا معامله کردند ، مادران و همسران شهداء با الهام از مکتب صدیقه کبری با خدا معالمه کردند و دسته گلها و جگر گوشگان خود را در راه حق و حقیقت ، راهی جهاد فی سبیل الله و جبهه های نبرد نمودند ، یکی از مادرانی که اسم و رسمش تاریخی شد و هم با خدا معامله کرد  و هم خود را کنیز و خدمتکار زهرا و فرزندان زهرا ( س) می دانست جناب ام البنین (س) است ، همسر بزرگوار امیر المومنین و مادر چهار شهید دشت نینوا از چنان بصیرتی برخوردار بود که مرتب بفرزندانش سفارش مطیع و فرمانبردار بودن حسین را به آنها میکرد و اینکه مبادا کسی را در بزرگی و عظمت ، همتای حسن و حسین بدانند ، آنها نوادگان پیامبر خاتمند چنین شیوه تربیتی انسان پرورش میدهد آنگونه شهادت طلب و ایثارگر ، در حالیکه فرزندان ، یکی از قویترین و بالاترین تعلقاتِ مادرانند ، همین مادران برای ارزش بالاتری حاضر شدند این دلبستگی و تعلق خاطر را قطع نمایند تا آرمانها بماند ، اسلام و ارزشها آسیب نبیند ، ولی امروز خدا میداند کوتاهی در راه خدمتگذاری به آنها و حل مشکلاتشان کفران نعمت و عذاب الیم بدنبال خواهد داشت که متاسفانه می بینیم کوتاهی نسبت به درمان نسبت به تجهیزات ، نسبت به امکانات رفاهی اولیه و کم ارزش آنها صورت میگیرد ، برای دارو ، برای بیمه و امثال اینها در به در پیگیر کارند ولی جوابی نمی گیرند . 

   در آستانه 22 بهمن سالگردِ انقلاب شکوهمند اسلامی دهه فجر و فرا رسیدن سالروز پیروزی انقلاب اسلامی فرصت مغتنمی برای باز خوانی انقلاب اسلامی و دستاوردهای آن در حوزه های  گوناگون است ، لذا هر چه از پیروزی انقلاب اسلامی فاصله میگیریم اهمیت پرداختن به موضوع دستاوردهای انقلاب اسلامی و تبیین پیشرفت های جمهوری اسلامی ، بیش تر به نظر می رسد .

   میدانید یکی از اهداف دشمنان در جنگ نرم علیه انقلاب و نظام ، ایجاد یأس و نا امیدی در جامعه بویژه در نسل جوان نسبت به آینده از طریق سیاه نمایی و بزرگ کردن مشکلات و زیر سوال بردن و کم ارزش جلوه دادن دستاوردهای انقلاب و ناکارآمد نشان دادنِ نظام دینی است ، دشمنان تلاش میکنند ، تا از طریق قدرت رسانه ای خود جلوی واقعیات انقلاب اسلامی و دستاوردهای ارزشمند جمهوری اسلامی از سوی جوانان ایرانی را گرفته و با نوع واقعیت پنداری برای آنان در پشتوانه های مردمی انقلاب  و نظام جمهوری اسلامی خلل وارد سازند ، در چنین شرایطی ، اهمیت تبیین و تشریح و بازگویی دستاورد های انقلاب و جمهوری اسلامی بعنوان یک وظیفه آشکار میگردد .

    هم اکنون ایران اسلامی در بسیاری از فناوری ها ، نه تنها خود کفا شده ، بلکه به کشور صادر کننده خدمات فنی مهندسی ، در حوزه های صنعتی مثل صنعت نفت ، کشاورزی ، بهداشت ، سد سازی خودروسازی ، سلول های بنیادین و امثالهم تبدیل شده است ، در عرصه علوم نوین دانشمندان کشورمان توانسته اند تا مرز های جدید و دانش بشری پیش بروند و در مواردی از آن مرز ها عبور کنند ، موفقیت در نانو تکنولوژی = علوم هسته ای ، علوم فضایی ، سایر  موارد .

   پیش از انقلاب اسلامی کلیه مراحل اکتشاف ، استخراج ، تولید ، انتقال و مدیریت کلان صنعت نفت ایران بطور کامل در اختیار بیگانگان بود ولی با وجود تحریم های بی نظیر صادر کننده خدمات فنی مهندسی در این حوزه هستیم .

   صادرات غیر نفتی ایران از 54 میلیون دلار به میزان 31 میلیارد دلار رسیده است یعنی57 برابر افزایش یافته ،

ایران اسلامی امروز در تولید فولاد رتبه دهم دنیا قرار دارد ،

در تولید آلومینیوم رتبه چهاردهم دنیا ،

در تولید سیمان رتبه هشتم دنیا ،

در تولید سرامیک رتبه پنجم دنیا ،

در تولید خودرو و مس رتبه هجدهم دنیا ،

ایران هفدهمین اقتصاد جهان را دارد ،

در هواپیمای بدون سرنشین به حد خود کفایی رسیده ،

موفق به ساخت انواع هواپیمای نظامی و جِت های جنگنده مافوق صوت و رادار گریز ،

جزو هشت کشور قدرتمند نظامی دنیاییم ،

جزو هفت کشور قدرتمند موشکی دنیا ،

پیشرفت ایران در ساخت انواع موشکها بالستیک دور برد ، زمین به زمین ، زمین به هوا و انواع موشکهای دریایی در جهان  کم نظیر است ،

ایران اسلامی جزو یازده کشور سازنده ناوشکن و شش کشور سازنده زیر دریایی در دنیاست ،

کشور ما جزو هشتمین کشور تولید کننده تجهیزات نیروگاهی جهان است ، ساخت انواع بالگرد و بالگرد های ضد تانک و تعمیر انواع هواپیما و بالگرد رتبه پنجم دنیا را دارد .

نود درصد نیازهای کشاورزی و مهم کشور در داخل تامین میگردد و در مرز خورکفایی قرار داریم ،

جزو چهار کشور دنیا در درمان ناباروری ،

جزو ده کشور برتر دنیا در تولید داروهای بیماری خاص ،

جزو پنج کشور برتر دنیا در علم ژنتیکِ پژوهشگاهِ رویان ،

جزو چهار کشور برتر دنیا در ارتوپدی و عمل های زیبایی و پیوند اعضاء ،

رتبه اول تا پنجم مسابقات رباتیک جهان را داراییم ،

مقام اول تولید علم و مقاله ،

جزو هشت کشور دارنده دانش و فناوری بومی هسته ای ،

جزو هشت کشور سازنده سد های بتنی و خاکی و تأسیسات نیروگاهی دنیا ،

جزو برترین کشورها در رتبه های عالی المپیادهای علمی دانش آموزی و دانش جویی هستیم .

 

   تمام این پیشرفت ها در حالی بوده که هشت سال تمام دفاع کردیم و با ما ناجوانمردانه جنگیدند

 تا همین امروز هم شدید ترین تحریم های اقتصادی علمی نظامی و حتی دارویی تاریخ بشریت را علیه کشورمان دارند اعمال می کنند

از طرفی با بدترین گروه های تروریستی و وحشی ترین آنها مبارزه کردیم ، مشکلات جاسوسی علیه نظام و خرابکاری علیه تأسیسات را پشت سر گذاشته ایم ، سنگین ترین تبلیغات رسانه ای بر فضای کشورمان حاکم است ، فروش نفت به پایین ترین حد رسیده هیچکس منکر نقاط ضعف و مشکلات نیست اما هیچ کشوری با این همه مشکلات و تحریم و تهدید ظرف 41 سال به این حد از افتخارات و رشد و پیروزی نرسیده ، پس منصف باشیم و شاکر الهی و با دست خودمان موجبات یأس و نا امیدی هموطنان مان را فراهم نسازیم چرا که یأس و نا امیدی بهترین سلاح و محبوبترین عامل دشمنان علیه نظام ماست " ان تنصر الله ینصرکم و ثبت اقدامکم"

موضوع انتخابات

بدون هیچ شک و تردیدی انتخابات بهترین و مطمئن ترین راه رسیدن یک ملت به دموکراسی واقعی و مشارکت مردم در سرنوشت و اداره کشور خود است بطوری که همه اندیشمندان ، عُقَلاءِ قوم و اهل نظر ، آنرا یک فرصت برای ملت میدانند .

   چیزی که جزو یکی از دغدغه های مهم و اصلی مقام معظم رهبری است میزان بالای حضور حداکثری و نرخ رشد و فراوان مشارکت عمومی و در مرحله اولویت دوم نماینده شایسته و اصلح و متعهد و شجاع و مومن و انقلابی انتخاب نمودن ایندو فاکتور میتواند کشور و نظام را در برابر توطئه های استکباری ایمن نماید و قدرت چانه زنی نظام را در عرصه های بین المللی افزایش دهد

   البته جریانات و گروه های سیاسی در گسترش حضور مردم و ایجاد نشاط سیاسی و اجتماعی نقش موثری میتوانند ایفا کنند.

   اما در بحث گزینش نماینده لایق و شایسته ، باید دید کدام نامزد و کاندیدای محترم بهترین برنامه را به مردم ارائه میدهد ، به مردم بگویند اگر شما به من خواستید اعتماد کنید و مرا به مجلس بفرستید برنامه ای مدونم اینها هست مردم نیز با علم و آگاهی به یک نفر و برنامه رای بدهند اینکه برای اشتغال چه برنامه ای دارد برای صنعت چه برنامه ای دارد برای رونق و حل مشکلات کشاورزی چه نظری دارد برای صیادی و بنگاه های کوچک چه در سر دارد اینکه نامزدی امروز بیاید و بگوید دیگران ، قبلیها آمدند و خوردند و بردند و خراب کردند و نابود کردند و من فرشته نجات شما هستم و همه چیز در دست با کفایت من است بدون هیچ طرح درست و حسابی ، هرگز این حرفها را قبول نکنید ، اینها مشتی شعار بیش نیستند تازه باید برنامه و حرف هم در حد توان و امکان و امکانات و اعتبارات باشد.

 

e-max.it: your social media marketing partner

 

 

 

 

 

 

محبوب ترین اخبار

اوقات شرعی

آخرین مطالب