10 آذر 1400

زندگی نامه حجت الاسلام راشدی نوری امام جمعه شهرستان چالوس

 

زندگی نامه حجت الاسلام راشدی نوری امام جمعه شهرستان چالوس

 

حجت الاسلام محمد مهدی راشدی روز 15 اسفند سال 1336 مصادف با نیمه شعبان 1377 قمری در روستای آهودشت شهرستان نور دیده به جهان گشود و به همین جهت نام محمد مهدی بر او گذاشته شد. پدر او در شمار عالمان دینی و خوشنام و دارای خدمات بسیار در مسائل تبلیغی، فرهنگی اجتماعی بودند. جدّش مرحوم آیت ا... شیخ محمود دیوسالار نوری از شخصیت های علمی برجسته و صاحب نام و اعتبار بودند. وی پس از طی تحصیلات ابتدایی در سال 1351 به حوزه علمیه مسجد جامع آمل وارد شد و پس ازیک سال در روز نیمه شعبان سال 1352 وارد قم و در مدرسه مرحوم آیت ا... العظمی گلپایگانی به فراگیری مقدمات و ادبیات عرب نزد حجج اسلام: علی اصغر مهدوی کنی، طالقانی، مدرس افغانی، شهید سلیمی، بیگدلی پرداخت، آنگاه دوره سطح متوسطه و عالی را در محضر حضرات آیات:باکویی، وجدانی فخر اعتمادی، ستوده و پایانی گذراندند و از سال 1363 به حوزه خارج فقه و اصول حضرات آیات: فاضل لنکرانی، ناصر مکارم شیرازی ، وحید خراسانی ،میرزا جواد تبریزی، حسینعلی منتظری و جعفر سبحانی راه یافت و تقریرات درس آنان را نوشت. وی همچنین تفسیر را نزد آیت ا... جوادی آملی و فلسفه را نزد حضرات آیات: یحیی انصاری شیرازی، علامه حسن زاده آملی، فیاضی و مصباح یزدی آموخت.

حجت الاسلام راشدی نوری به موازات تحصیل، فعالیت های تبلیغی و سیاسی و اجتماعی نیز داشت. قبل از پیروزی انقلاب منزلشان در نور محل تردد و اختفای مبارزان و فعالان سیاسی بوده است و با اعزام روحانیون مبارز و انقلابی تحت پوشش تشکیل کلاس های قرآن و جلسات مذهبی فعالیت داشت و دوران انقلاب مسئولیت اداره فعالیت های مبارزاتی در منطقه چمستان با ایشان بود و پس از پیروزی انقلاب اسلامی مدتی در کمیته ی موقت انقلاب اسلامی شهر چمستان فعالیت داشت. سپس به قم برگشت و پس از شروع جنگ تحمیلی به مناطق جنگی حضور یافت. در مقاطع مختلف در جبهه جنگ، اعزام و مدتی در تبلیغات جبهه و جنگ  غرب کشور مسئولیت داشت. وی با هماهنگی دفتر تبلیغات اسلامی قم، شعبه ای از بخش اعزام دفتر را در چمستان نور افتتاح و با اعزام طلاب فاضل در منطقه وسیع شهرستان نور در فصول مختلف تبلیغی و تشکیل کلاس های تابستانی نقش به سزایی را در انجام وظایف تبلیغی ایفا کردند.وی تا زمان انتصاب به امامت جمعه مسئولیت نمایندگی طلاب و فضلای شهرستان نور را در مجمع نمایندگان حوزه علمیه قم بر عهده داشت و در این مدت در مراکز تحقیقاتی و پژوهشی فعالیت های علمی داشتند که مقاله های: شفاعت از دیدگاه اسلام، دوستی و دشمنی علی (ع)، راویان مشترک امام کاظم (ع)، شیوه تبلیغی ائمه، مشکلات شیعیان دوران ظهور، حاکمیت و ولایت فقیه در اندیشه سیاسی شیعه، نماز جمعه در عصر حاکمیت دینی و ... از جمله فعالیت های علمی ایشان به حساب می آید.

راشدی نوری با اصرار برخی از اساتید و دوستان در آبانماه سال 1379 به امامت جمعه شهرستان رودسر گیلان منصوب شد و تا سال 1386به مدت 7 سال امامت جمعه این شهر را بر عهده داشتند. از فعالیتهای ایشان در این مدت: اداره حوزه علمیه ، تأمین زمین و احداث حوزه علمیه خواهران ، تجهیز و فعال نمودن کتابخانه عمومی امام صادق (ع)، بازسازی دفتر امام جمعه، تأسیس موسسه ی خیریه فاطمیه و خانه کودک و نوجوان امام حسن مجتبی (ع)، فعال نمودن شورای فرهنگ عمومی و شورای آموزش و پرورش و فراهم کردن زمینه ی فعالیت تبلیغی طلاب جوان در مدارس، فعالیت در تأسیس و عضویت در هیئت امنای دانشگاه آزاد اسلامی، تدریس در حوزه علمیه و دانشگاه آزاد لاهیجان و رودسر، برگزاری اولین یادواره شهدای روحانی در استان، تشکیل جامعه روحانیت شهرستان، فراهم نمودن فضای انس و دوستی و ایجاد آرامش سیاسی در شهرستان.

راشدی در مرداد ماه سال 1386 بخاطر خلائی که در شهرستان چالوس بوجود آمد و موقعیت ویژه ای که داشت با ابلاغ حکم و دستور ریاست محترم شورای سیاستگذاری همزمان باروز بعثت پیامبر اکرم (ص) بعنوان امام جمعه چالوس منصوب و تا کنون ادامه دارد.

فعالیتهای این دوره در امور فرهنگی: ایجاد وحدت فرهنگی، برگزاری همایش ملی ظهور آفتاب، تأسیس کانون فرهنگی بقیه ا... الاعظم (عج)، تأسیس موسسه خیریه بقیه ا... الاعظم (عج)، ریاست هیئت امنای حوزه علمیه امام حسین (ع)، تدریس در حوزه و دانشگاه، تشکیل کلاسهای تفسیر قرآن و نهج البلاغه، تأسیس مجمع قاریان و حافظان قرآن کریم، تأسیس کتابخانه تخصصی مهدویت، تشکیل شورای مشورتی و هم اندیشی متشکل از اساتید دانشگاه و روحانیون خوشفکر، پیشنهاد و همکاری در برگزاری همایش تشیّع و تبرستان مرزن آباد، بازسازی مصلی بقیه ا.. الاعظم (عج) با سبک و نماد معماری اسلامی که در ادامه سیاست نهضت مصلی سازی شورای سیاستگذاری احداث شده است، احداث منزل و دفتر امام جمعه ، اقدام مؤثر برای اقامه نماز جمعه در بخش مرزن آباد، تلاش برای برگزاری اقامه نماز جمعه در شهر هچیرود و ...

و مهمتر از همه در دوران بحران و مشکلات سیاسی این سالها محور وحدت، تعادل، آرامش و یکپارچگی جامعه بودند. وی از برخی از مراجع عظام تقلید دارای اجازه نقل حدیث و تصدی امور حسبیه و وجوهات می باشد.

 

انتهای پیام

 

e-max.it: your social media marketing partner

 

 

 

 

 

 

محبوب ترین اخبار

اوقات شرعی