23 خرداد 1400

هشدار غریب‌آبادی درباره تضعیف همکاری‌های ایران و آژانس

سیاسی . برگزیده(١٠:٣٤) ٩٩/٠٣/٢٧ایرنا

هشدار غریب‌آبادی درباره تضعیف همکاری‌های ایران و آژانس

ایرنا/ سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان‌های بین‌المللی در وین هشدار داد، هرگونه تصمیم سیاسی با سوءاستفاده از شورای حکام، موجب تضعیف همکاری‌های ایران و آژانس می‌شود.

«کاظم غریب‌آبادی» در مصاحبه‌ای با خبرنگاران با اشاره به تلاش‌ها و اقدام سه کشور اروپایی برای تصویب قطعنامه‌ای در شورای حکام در راستای دو درخواست دسترسی آژانس، افزود: در حالی که ایران به طور گسترده و سازنده، با آژانس همکاری می‌کند، ارائه قطعنامه‌ای با هدف درخواست از ایران برای همکاری و اجابت دو خواسته آژانس، اقدامی تاسف‌آور و کاملا غیرسازنده است.

وی همچنین اظهار داشت: اینکه این قطعنامه از سوی کشورهایی ارائه می‌شود که یا دارنده سلاح هسته‌ای هستند یا میزبانی چنین سلاح‌های مخرب و کشنده‌ای را برعهده دارند، و از سویی نگرانی‌های پادمانی خود را در مورد ایران اظهار می‌دارند، به سخره گرفتن هنجارها و قواعد بین‌المللی حاکم بر رژیم‌های خلع سلاح و عدم اشاعه است.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بر اساس گزارش‌های ادعایی، اتهام‌هایی را درباره فعالیت‌های هسته‌ای اعلام نشده در مکان‌هایی در ایران مطرح کرده است.

نماینده دائم کشورمان همچنین با انتقاد از عدم اقدام سه کشور اروپایی در اجرای تعهدات خود تحت برجام، به آنها توصیه کرد اگر نمی‌توانند برای نجات برجام گامی بردارند، حداقل شرایط را پیچیده‌ و دشوارتر نکنند.

سفیر کشورمان نزد آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، از اعضای شورای حکام نیز خواست با تدبیر و هشیاری، از اتخاذ اقدامات سیاسی و عجولانه پرهیز کنند تا موجبات تداوم همکاری‌های سازنده ایران و آژانس همچنان محفوظ بماند.
وی افزود: به طور طبیعی، در صورت تصویب چنین قطعنامه‌ای که اهداف آمریکایی نیز در آن کاملا مشخص است، جمهوری اسلامی ایران نیز ناچار خواهد بود متناسب با آن، اقدامات لازم را اتخاذ کند که مسئولیت آن برعهده بانیان چنین رویکردهای سیاسی و مخربی است.

غریب‌آبادی همچنین در واکنش به گزارش مدیرکل آژانس درخصوص پادمان گفت: با وجود اینکه ۲۰ درصد بازرسی‌های آژانس در سطح جهانی از ایران انجام می‌شود و ایران سالیانه بیش از ۳۳ دسترسی تکمیلی نیز برای آژانس فراهم می‌کند، انتشار چنین گزارشی از سوی آژانس و بزرگنمایی دو درخواست دسترسی، موجب تاسف عمیق است.

نماینده دائم کشورمان افزود: ما مفصلا در تهران و وین با مقام‌های آژانس صحبت کردیم که هر درخواست دسترسی باید طبق پروتکل الحاقی مبتنی بر اسناد و دلائل منطقی و متقن و همچنین اطلاعات و ارزیابی مستقل آژانس باشد. این در حالی است که درخواست آژانس مبتنی بر ادعاهای رژیم صهیونیستی به عنوان دشمن جمهوری اسلامی ایران است. آژانس به تازگی تلاش کرد اطلاعات متفاوت دیگری را به عنوان مبنای درخواست خود ارائه کند که فقط شامل چند تصویر ماهواره‌ای تجاری است که این تصاویر نیز حاوی اطلاعات منطقی و متقنی که بتواند بعنوان مبنایی برای اثبات مشروعیت درخواست‌های آژانس قرار گیرد، نیست.

وی ادامه داد: از سوی دیگر، برخی از این طریق، دنبال باز کردن یک فرایند بی‌انتها فراروی ایران و آژانس و بازگشایی موضوع‌های ادعایی مختومه شده گذشته هستند که به هیچ وجه، مورد پذیرش جمهوری اسلامی ایران نیست.
غریب‌آبادی تصریح کرد، درست است که همکاری‌های گسترده و شفافی با آژانس داریم، اما این به آن معنا نیست که هر درخواست آژانس را آن هم بر مبنای ادعاهای واهی دشمنانمان اجابت کنیم، هیچ کشور دیگری هم اینچنین عمل نمی‌کند.

وی به آژانس و کشورهای عضو توصیه کرد، فضای کلی روابط و همکاری‌های ایران و آژانس را در نظر بگیرند و از ایجاد یک بحران غیرضروری، پرهیز کنند.

 
 

 

e-max.it: your social media marketing partner

 

 

 

 

 

 

محبوب ترین اخبار

اوقات شرعی