23 خرداد 1400

ادامه سلسله بحث های لمعات نور سال ۱۳۹۹ توسط : حجت الإسلام والمسلمین ، سید أحمد جبّاری ، امام جمعه ی محترم شهرستان چالوس مورخ : 12 / 3 / 1399

ادامه سلسله بحث های لمعات نور

سال ۱۳۹۹

توسط : حجت الإسلام والمسلمین ، سید أحمد جبّاری ، امام جمعه ی محترم شهرستان چالوس

مورخ : 12 / 3 / 1399

 

بسم الله الرّحمن الرّحیم

 

 

تفسیر قرآن کریم * لمعات نور * سوره محمد (ص)

بار دیگر به کلام وحی آیه 34 از سوره محمد (ص) نظری می افکنیم و از خوان پر معنویتش ارتزاق مینماییم .

در این آیه  مبارکه خداوند می فرماید :

« إِنَّ الَّذِينَ كَفَرُوا وَصَدُّوا عَنْ سَبِيلِ اللَّهِ ثُمَّ مَاتُوا وَهُمْ كُفَّارٌ فَلَنْ يَغْفِرَ اللَّهُ لَهُمْ »

 

 

« کسانی که کافذ شدند و مردم را از راه خدا باز داشتند ، سپس در حال کفر از دنیا رفتند خدا هرگز آنها را نخواهد بخشید » .

 

 

 

این آیه شریفه در میان دو آیه ای قرار گرفته که مخاطبش مؤمنان می باشند ، در واقع خداوند می خواهد خطر ارتداد مومنان و عواقب بسیار بد آن را به مؤمنان گوشزد نماید ، به اینکه خداوند با وجود اعلان عمومی بر بخشش همه گناهان ( ان الله یغفر الذنوب جمیعاً )

و راه توبه را برای همه در همه ساعات باز گذاشته ، اما آنان که در حال کفر با وجود آمدن بینه و ادله هدایت ، از دنیا می روند و همچنین منافقانی که با حال نفاق می میرند ، هرگز آمرزیده نخواهند شد .

« ان الله لا یغفر ان یشرک به »

و در این آیه مبارکه مبارکه هم فرمود « فلن یغفر الله لهم »

چون در آیات قبل فرمود خود شرک و کفر و نفاق مایه بطلان و حبط اعمال انسان هستند .

و در زندگی انسان آنچه از همه مهمتر است ، لحظه آخر عمر است که با چه حالی از دنیا می رود ، آیا « ماتوا و هم کفار و یا توفنی مسلماً »  بوده است .

آمرزش و عفو الهی نیز تا قبل از دیدن علایم مرگ امکان پذیر و اثر بخش است و إلا « بعد ما تبین لهم الهدی » هیچ فایده و ثمری نخواهد داشت .

 

این آیه اگر چه در مورد اشخاصی در عصر رسول خدا (ص) نازل شده ، ولی حکمش عمومیت دارد ، شامل همه کسانی که همان ویژگی و عناد و لجاجت را داشته باشند خواهد شد .

مهم عبرت گرفتن و هم فکر و عقیده با آن کفار و منافقان نبودن است ، زمان و مکان هیچ تاثیری در شمول حکم الهی ندارد .

اگر ما اختیار مرگمان را نداریم ، ولی اختیار این را داریم که مسلمان باشیم و اسلام بیاوریم و این مسلمانی را ادامه دهیم تا بدون اسلام و با حالت کفر از دنیا نرویم « فلا تموتُنَ الا و انتم مسلمون » واگرنه فلا تموتن نهی پذیر نبود .

اگر به رسالت همه انبیا توجه خواهیم یافت که دغدغه 124000 پیامبر الهی جز این نبوده ، که انسانها با حالت و اندیشه کافر از دنیا نروند تا هم زندگی انسانی داشته باشند و هم مرگ انسانی و الهی .

حیات حیوانی همان است که قرآن بیان فرمود :

« یتمتعون و یاکلون کما تاکل الأنعام »

یعنی انسان های فاقد روح الهی ، کافر و فاسق و گناهکار و خوشگذران همانند چهارپایان زندگی می کنند ، مرگشان نیز حیوانی خواهد بود .

چون از ابزار زندگی انسانی هیچ بهره و استفاده ای نمی بردند .

« وَلَقَدْ ذَرَأْنَا لِجَهَنَّمَ كَثِيرًا مِنَ الْجِنِّ وَالْإِنْسِ ۖ لَهُمْ قُلُوبٌ لَا يَفْقَهُونَ بِهَا وَلَهُمْ أَعْيُنٌ لَا يُبْصِرُونَ بِهَا وَلَهُمْ آذَانٌ لَا يَسْمَعُونَ بِهَا ۚ أُولَٰئِكَ كَالْأَنْعَامِ بَلْ هُمْ أَضَلُّ ۚ »

 

قلب و فکر و گوش و چشم بهترین نعمات و اسباب زندگی انسانی هستند که کافران خود را از حیات انسانی و الهی و به تعبیر قرآن کریم از حیات طیبه مؤمنانه محروم ساختند .

 

 

 

امید آنکه خدا زندگی ما را  طیب و طاهر ، مرگ ما را نیز ، مرگ پاکیزه و طیب قرار دهد .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته

 

 

۱۳۹۹

 

e-max.it: your social media marketing partner

 

 

 

 

 

 

محبوب ترین اخبار

اوقات شرعی