18 تیر 1399

ادامه سلسله بحث های لمعات نور سال ۱۳۹۹ توسط : حجت الإسلام والمسلمین ، سید أحمد جبّاری ، امام جمعه ی محترم شهرستان چالوس مورخ : 4 / 3 / 1399

 

ادامه سلسله بحث های لمعات نور

سال ۱۳۹۹

توسط : حجت الإسلام والمسلمین ، سید أحمد جبّاری ، امام جمعه ی محترم شهرستان چالوس

مورخ : 4 / 3 / 1399

بسم الله الرّحمن الرّحیم

 

 

تفسیر قرآن کریم * لمعات نور * سوره محمد (ص)

محضر بیست و ششمین (26) آیه شریفه ی سوره ی محمد هستیم :

مشاهده آیه در سوره

ذَٰلِكَ بِأَنَّهُمْ قَالُوا لِلَّذِينَ كَرِهُوا مَا نَزَّلَ اللَّهُ سَنُطِيعُكُمْ فِي بَعْضِ الْأَمْرِ ۖ وَاللَّهُ يَعْلَمُ إِسْرَارَهُمْ

مشاهده آیه در سوره

[47–26] (مشاهده آیه در سوره)

 

« این به خاطر آن است که ، آنان به کسانی که نزول وحی إلهی را نمی پسندید و کراهت داشتند ، می گفتند ما در بعضی از امور از شما پیروی می کنیم ، در حالی که خداوند ، پنهان کاری آنان را می داند » .

 

 

   قبل از هر چیز پرداختن به این مطلب لازم است که ، در صدر اسلام در مدینه و میان اصحاب پیامبر اکرم ، منافقان فراوانی بودند که حتی با پیامبر نیز ف همراه و در ارتباط بودند و به زعم خود فکر می کردند پیامبر اکرم خبائث آنها را نمی داند ، در حالی که رسول خدا أمور به اصلاح آنان بود و کنترل اوضاع نظام و حکومت تازه تأسیس .

 

کیست که نداند پبامبر در زمان حیات مبارکشان چه غصه ها و رنجها و شکنجه های روحی از دستشان نکشیدند .

رسول خدا (ص) به صورت جدا از آینده امت اسلام ، با وجود این عناصر پنهانکار و بسیار خطرناک ، به شدت نگران و در هراس بودند و دلی پر غصه داشتند و عاقبت نیز آنچه خواستند بلا فتنه و اعوجاج در امت اسلامی ایجاد کردند .

البته کسی خورده نگیرد ، سازش و همراهی پیامبر با افراد آلوده دل و منافق ، چرا تا این حد بود ؟

این شیوه برخورد رسول خدا در برابر منافقان به عنوان اخلاق حکومتی و تدبیر سیاسی آن حضرت موجب شد تا پیامبر بدون پرداختن به مبارزه رسمی با آنان زمینه انقباض و انزوایشان را فراهم آورد .

در حکومت داری ، هیچ سیاستی و برنامه ای برای مقابله با بحرانها ، ارزشمند تر و کار ساز تر از سیاست برخورد حکیمانه برای مهار پدیده نفاق وجود ندارد . کاری که شخص نازنین پیامبر گرامی اسلام انجام داده اند .

این باید الگو و شیوه رفتاری همه سیاست مداران جامعه اسلامی باشد .

چیزی که قرآن فرمود : « لقد کان لکم فی رسول الله اسوة حسنه »

موظفیم هم در گفتار ، هم در رفتار از نبی اکرم الگو بگیریم و بهره ببریم ، چرا که هم راهنمای مایند و هم حجت الهی بر ما .

 

   مطلب دیگر آن است که منافقان غالباً در جامعه به دنبال مخالفان حکومت می گردند و اگر در تمام جهات مخالفت حکومت هم نباشند و قدر مشترک تام و کامل هم نداشته باشند ، به همان مقدار کم اشتراک هم قانع هستند تا همکاری لازم برای ضربه زدن به حاکمیت اسلامی را سرلوحه کار خود قرار دهند .

تا جایی که قرآن می فرماید :

آن ها برا تحقق اهداف شوم و شیطانی خود حاضرند ، اطاعت پذیری از معترضین و مخالفین داشته باشند . « سنطیعکم فی بعض الأمر » .

 

منافقین همیشه از افراد ناراضی و معترض که زمینه و آمادگی مخالفت با نظام اسلامی را دارند به خوبی در جهت محقق نمودن مقاصد پلید خود استفاده می کنند .

قرآن به همگان هشدار می دهد ، پیروی و همراهی با منحرفان ، حتی در بعضی از مسائل و موارد هم خلاف مصالح اسلام است و سزاوار مذمّت و سرزنش می باشد .

هر چند آنان برنامه ها و قرار و مدارهایشان را مخفیانه انجام دهند و نامحسوس ، باز هم خداوند رفتار و اعمالشان را رصد می کند ، به هوش باشند که ممکن است ، خداوند هر لحظه پرده از کار زشتشان بردارد و برای همیشه رسوایشان نماید .

لذا اگر انسان باور داشته باشد خداوند تمام کارهای مخفی و اسرار امور او را می داند ، سعی میکند با مردم شفاف . صادقانه برخورد نماید و رفتار منافقانه و یا توطئه چینها را کنار بگذارد .

 

 

خداوند مسلمین را از شر منافقان حفظ نماید .

 

 

 

 

 

 

 

والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته

 

 

۱۳۹۹

 

 

e-max.it: your social media marketing partner

 

 

 

 

 

 

محبوب ترین اخبار

اوقات شرعی

آخرین مطالب